Egon

Egon

Vítáme Vás na stránce o Modrém Egonovi – porybném na Malém Pupíně.

Při procházení knižního archivu obce Dolní Radíkov se našim badatelům podařilo nalézt kroniku obce, pocházející z roku 1893, nesoucí název "Kronik der malerischen Ortschaft Unter Radisch, Jahre 1830 bis 1892". Jejím autorem byl místní starousedlík a spisovatel Ludwig Hüpfinsfeld, který proslul zejména povídkami a romány z místního kraje. Velká část jeho díla byla však zničena během 1. světové války.

Naši badatelé přirozeně obrátili pozornost na zmínky o místech, kde se nachází náš současný tábor. Na místě tábora se ještě v první polovině 20. století nacházel rybník nesoucí název Malý Pupín. Badatelům se podařilo dohledat jméno místního porybného Egona, o kterém zde bylo napsáno, že zemřel tragickou smrtí. Žádné další zmínky se jim najít nepodařilo, obrátili se proto na místní obyvatele, aby zjistili více.

Jak vyplynulo z rozhovorů s místními, Egon a jeho tragický příběh je mezi nimi dobře známý. Egon, kterému nikdo místní neřekne jinak než Modrý Egon, byl údajně velmi hamižný a využíval každé příležitosti k tomu, aby sám sebe obohatil. Jednoho dne se dozvěděl, že se na dně Malého Pupína nachází zakopané finské zlato, nemohl odolat a nedbaje toho, že mrzlo, se jal zlato na dně hledat. Když se nevracel domů po několik dní, začali ho Radíkovští hledat. Na břehu Pupína však po Egonovi zůstala jen jeho modrá kazajka a rybářský prut. Dle legendy místních nenašel klidu a v místech, kde se Malý Pupín nacházel obchází dodnes Egonův duch, hledající své finské zlato.

Dále badatelům místní obyvatelka z Č.P. 43 předala dobovou báseň, která se u ní v rodině držela po generace a starou mapu Dolního Radíkova. Oba dokumenty můžete vidět níže.

Báseň o Modrém Egonovi
Báseň o Modrém Egonovi
Dobová mapa okolí Dolního Radíkova
Dobová mapa okolí Dolního Radíkova

Na počátku srpna roku 2023 byla provedena divadelní inscenace hry Modrý Egon. Jeviště se nacházelo jen několik metrů pod původní hrází Malého Pupína. Hra měla u publika velký úspěch.